Quantcast
Channel: Érmelléki Református Egyházmegye
Viewing all articles
Browse latest Browse all 635

Egyházmegyei lelkészértekezlet az egyházi sajtó témájában

$
0
0


Az Érmelléki Református Egyházmegye Lelkészértekezlete őszi ülésének megtartására 2024. október 14-én került sor az érkörtvélyesi gyülekezetben.






Az igehirdetést Jónás Sándor bályoki lelkipásztor végezte nyugdíjba vonulása alkalmából, mintegy búcsúképpen az egyházmegye lelkészi közösségétől. Szolgálata abban is különleges volt, hogy nemcsak utolsó igehirdetői szolgálatát végezte Érkörtvélyesen, hivatalosan aktív lelkészként, hanem az első igehirdetését is itt tartotta 1979 karácsonyának ünnepi legátusaként. Prédikációjának alapigéje Sámuel elhívatásának történetéről szólt (1Sám 3,1‑10), melynek főüzenete: „Szólj, Uram, mert hallja a te szolgád!” (1Sám 3,9) – a bályoki szószékterítő igéjeként számára személyes értékkel is bír.

 


Éli főpap illetve Sámuel próféta elhívásának idejében, Izráelben bár gyakorolták a kultuszt, de nem volt látomás, nem volt prófétai szó, a papság bűnei is elszaporodtak. Mai egyházunkban a templomok üres csendje, az Isten nélküli ünnepek, a be nem tartott fogadalmak a prófétai szó elnémulásának, a Lélek üzenete meg nem értésének az eredményei. Hiába szól ma is az Ige: hirdetett, testté lett, nyomtatott vagy sugárzott módon – lelkészi szolgálatunk által egyre kevesebbeket tud csak megszólítani az Ige. Nem véletlenül szólt a 134. zsoltár sem: „Úrnak szolgái mindnyájan, Áldjátok az Urat vígan...”


 



Simon-Szabó Istvánérkörtvélyesi lelkipásztor mint házigazda köszöntötte az igehirdetőt, a megjelent lelkipásztorokat és az istentiszteleten résztvevő híveket. Két gyülekezeti tag egy-egy verssel is búcsúztatta a nyugdíjba vonuló lelkipásztort.




Az egyházmegyei Lelkészértekezlet elnöke, Kovács Gyula margittai lelkipásztor az Útmutató aznapi igéjével köszöntötte a megjelenteket: „Maga a menny Istene vezet bennünket sikerre, és mi az ő szolgáiként kezdjük el az építést.” (Neh 2,20a) – bátorítva a lelkészeket az Isten követségében való szolgálatra. A lelkészek évtizedes szolgálatát két idézettel is szemléltette. Az egyik Szombati-Szabó István pap-költő verséből, mely azt mint „gyötrelmesen gyönyörűséges szolgálat” említi. A másik idézet Bartha Kálmán, margittai pap-költő egyik verséből való, melyben a nehéz időkben szolgáló lelkészi sorsot ecseteli: „Köztünk a szent magot híven szórta s bőven / Derült ég alatt és felleges időben, / Ráfreccsent a sár is, tüske, bozót tépte, / De Valaki mindig felemelte s védte.

 



Bara László esperes, bihardiószegi lelkipásztor a 38 évi bályoki szolgálat után nyugdíjba vonuló Jónás Sándor lelkészt és feleségét köszöntötte, kiemelve közvetlenségüket, mosolygós természetüket, atyai szeretetüket, hiteles és rendszerető szolgálatukat. Örömét fejezte ki annak, hogy az egyházmegyében a nyugdíjba vonuló lelkipásztorok továbbra is a lelkészi közösség tagjai maradnak, a szolgálatot folytatják. Az ajándékok sem maradtak el sem az esperes, sem a lelkészértekezleti elnök, sem a házigazda részéről.



Az értekezlet előadását Erdei-Árva István szamoskóródi-dobrácsapáti lelkipásztor, lapszerkesztő tartotta: „A Harangszó gyülekezeti lap létjogosultsága – Múlt. Jelen. Jövő?” címmel. A Királyhágómelléki Református Egyházkerület gyülekezeti lapja, a Harangszó felelős szerkesztői feladatkörét 2023-tól betöltő lelkipásztor a kiadvány múltjáról, létjogosultságáról, szerkesztési szempontjairól és jövőjéről beszélt – annak gyülekezetekben való népszerűsítése nem titkolt céljával, mintegy szerkesztői-olvasói találkozóként. Az 1990-ben alapított Harangszó újság a kezdeti lelkesedés és a 35.000 példányszám után a 15.000-es példányszámban állandósult, az egyre nehezebben „behajtható” cikkek, a hívek elfogyása és a nyomtatott sajtó válsága miatt ma már csak 4.000 példányban adják ki. A digitalizáció korában az olvasás visszaszorult, nincs igény az értékekre, a fiatalok képtelenek a koncentrálásra, az interneten az egyre csak pörgő és élményszerű információra szoktak rá. Az egyházi sajtónak éppen ezért fontos, hogy az egyházat modern eszközökkel jelenítse meg, úgy, hogy közben igaz, sokszínű és érdekes, a gyülekezeti életet reálisan tükröző maradjon, a kor témáiban evangéliumi eligazítást adjon, nyelvezete ne legyen túl egyházias, érthetetlen. A nyomtatott Harangszó ezzel a céllal is egészült ki internetes hírlevéllel és lapszemlével. Egy aktuális lapszám által a szerkesztés folyamata, az állandó munkatársak és rovatok is bemutatásra kerültek.

 


Dr. P. Szalay Emőke debreceni nyugalmazott egyetemi tanár, muzeológus és néprajztudós a Tiszántúli Református Egyházkerület Múzeumának keretében feltérképezett és korábban ki is kiállított, a debreceni ötvösműhelyből származó úrasztali edényekről szólt – a kutatás egyházkerületünkre illetve egyházmegyénkre való kiterjesztésének szándékát is jelezve, a gyülekezetek együttműködését is kérve egyúttal.

 



A templomban tartott értekezlet az érkörtvélyesi egyházközség jóvoltából a gyülekezeti teremben szeretetvendégséggel folytatódott.

 

Legyen az Úr az Ő szolgáival, és Igéiből semmit sem hagyjon beteljesületlenül!

 

Oroszi Kálmán

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 635